Друзі, насмілюсь торкнутися однієї з найскладніших тем в IT-сфері – взаємодії SEO-фахівців і програмістів. Я хочу поділитися з вами нашими лайфхаками як побудувати спільну роботу, оптимізувати процес співпраці з технічними спеціалістами і залишитись друзями.
Впевнена, що кожен SEO-фахівець чи SEO команда стикалися з тим, що ТЗ написане “сеошною мовою” явно не сприймається програмістами, а точніше викликає в них майже фізичний біль, муки та роздратування. В цьому випадку ми не застраховані від поганого результату, що найчастіше і відбувається. В результаті відносини між IT відділом і SEO-фахівцями стають дуже натягнутими та непродуктивними.
Давайте розберемося, чому так відбувається і як правильно вибудувати бізнес-процеси та складання ТЗ, щоб кожен розумів, що від нього вимагається. І щоб SEO-фахівець не смикався щоразу через випадковий noindex, а отримував очікуваний результат з першого разу. Ну що, вперед!
#1 Нечітке ТЗ
Насамперед, SEO-фахівцеві потрібно зрозуміти і прийняти простий факт: що для нас є само собою зрозумілим, зовсім не є таким для програмістів.
Якщо хочете, щоб ТЗ було виконано так, як вам треба, не полінуйтеся витратити час на детальне розписування кожного пункту. Підкріпіть важливі пункти скріншотами і найголовніше – поясніть для чого це впроваджується. Це багато в чому допоможе розібратися, як і що потрібно реалізувати, і яку функцію той чи інший пункт має виконувати на сайті.
+ обов’язково подивіться це відео (навряд чи деінде, ситуація з нечіткістю ТЗ продемонстрована яскравіше).
#2 Недостатність інформації та розуміння як працює SEO
Програмісти не повинні знати всі сеошні тонкощі. АЛЕ, якщо ви з IT командою працюєте постійно, у ваших інтересах донести до них мінімальну інформацію про SEO і дати базове розуміння того, як SEO працює.
#3 Немає розуміння сеошних термінів
Перше, з чого починається нерозуміння ТЗ, — це неузгоджена термінологія, яка зрозуміла всім. Підготуйте вокабулярій термінів, які ви використовуєте в ТЗ (як сеошніки, так і програмісти), щоб всі розуміли, про що йдеться.
#4 Немає глобальної інформації в ТЗ
Давайте програмістам глобальну інформацію – навіщо вносяться такі зміни або навіщо ми це реалізуємо. Ви бачите загальну картину, а програмісти – ні. Хоча ми часто вважаємо, що це не дуже важливо, насправді кінцева мета може докорінно змінити реалізацію (а ми їм просто цієї інформації не дали). Якщо ви ставите завдання програмісту і знаєте, що таких завдань буде декілька — краще написати це відразу.
У нас була аналогічна історія, коли програмісти не розуміли, навіщо ми видаляємо 500 сторінок, які залили півроку тому. SEO-фахівці проводять багато експериментів, в тому числі невдалих і безрезультатних. А можемо взагалі під фільтр потрапити, отже всі раніше зроблені дії відміняються. Потрібно просто прийняти той факт, що сьогодні ми це додаємо, за тиждень зносимо, а ще за місяць знову повертаємо. З боку ж програмістів це все виглядає як наші спонтанні забаганки або помилки. Уникнути такого результату можна просто пояснивши, чому ми ухвалили те чи інше рішення.
#5 Немає інструментів для тестування
Ще одне нестикування проявляється в процесі тестування з боку IT-команди. Найчастіше SEO-фахівці просто не розуміють, як можна було не помітити якихось очевидних речей і повернути завдання після тесту в такому вигляді. Насправді, половину пунктів, які прописують SEO-фахівці для виправлення, можна перевірити лише краулером або якимись веб-сервісами, якими SEO-фахівець постійно користується, а технічний відділ про них уявлення не має.
Отже, якщо хочете якісне тестування ваших завдань, подбайте про те, щоб у IT команди був краулер (Netpeak Spider або Screaming Frog, бажано те, чим ви користуєтеся) і всі необхідні посилання на веб-ресурси для перевірки (наприклад, page speed, мікророзмітки і т.д.), а також проведіть інструктаж щодо використання цих інструментів.
Ми у себе в компанії постаралися максимально закрити біль обох сторін. SEO-фахівці і програмісти підготували чеклист та список правил щодо роботи з завданнями від SEO-відділу. Ми вирішували труднощі, які відповідають нашим проектам. У вас можуть бути інші камені спотикання, але як інструмент з вибудовування процесу наша схема зарекомендувала себе дуже круто:
- Брати завдання в тому ж порядку, в якому вони йдуть у спринті (працюємо за системою спринтів, у нас він триває робочий тиждень) – пріоритетність із завдань виставляється SEO-фахівцем.
- Уточнювати реалізацію до постановки ТЗ
- Завдання реалізуємо і тестуємо 1 день. Якщо це неможливо – погоджуємо із SEO-фахівцем прийнятні варіанти реалізації для обох сторін.
- Обов’язково закриваємо сторінки, над якими працюємо, цей параметр (наприклад, domain.com/?test=seo) і noindex, nofollow. Не пиляємо відразу на проді (якщо завдання дозволяє) + обмежуємо себе від сторінок, що випадково потрапили в Google.
- Після фінальної реалізації ОБОВ’ЯЗКОВО видаляємо мета тег noindex, nofollow (якщо немає запиту залишити його).
- Файл .htaccess копіюємо перед початком будь-якої роботи над сайтом (якщо він раптом відвалиться, у нас буде оригінальний файл)
- Назви будь-яких нових картинок на сайті (навіть якщо завдання не від SEO-фахівців) звели до єдиного формату, що виключає можливість помилки (якщо треба уточнення, пінгуємо PMів сайтів)
- Прописуємо rel = “canonical” на кожній новій сторінці з посиланням на саму себе (якщо замовник не попросив іншого).
- Кожну нову сторінку додаємо в sitemap (якщо немає інших вказівок у завданні).
- Перед редагуванням файлу robots.txt завжди підвантажуємо в завдання старий файл.
Загалом програмістам треба прийняти, що SEO – це живий організм. Саме тому у SEO-фахівців бувають як спонтанні рішення, так і кардинально протилежні завдання (а не просто тому, що нам (сеошнікам) так закортіло).
А ось SEO-фахівцям треба зрозуміти, що потрібно обов’язково описувати причини і передісторію завдання, вказувати чому впроваджуються ті чи інші зміни і ставити чіткі та зрозумілі ТЗ.
І взагалі, чим більше буде розуміння у специфіці роботи сеошників і програмістів, тим більш продуктивними та адекватними будуть і відносини, і результати спільної роботи.
That’s all, folks!
Хай буде мир!
Автор: Тетяна Скачко, Head of SEO Team TRIONIKA